V dnešním uspěchaném světě nachází tak niterná věc jakou je vůně rostlin svou nezastupitelnou roli. Bohudík. Aromaterapie je velmi příjemná záležitost. Svým jemným způsobem ovlivňuje náš tělesný stav, emoce, momentální náladu. Působí na psychomotoriku, je účinná při chronických i akutních stavech. Její aplikace je velmi nenásilná. Stačí dýchat.
Stačí dýchat
K mání je pestrá paleta éterických olejů od různých výrobců. Já jsem si oblíbila českou značku Nobilis Tilia, která je na trhu od roku 1994. Kromě éterických olejů nabízí i výrobky přírodní kosmetiky. Výborný je třeba antimikrobionální krém Mykosan, který nám při péči o našeho Pepu velmi pomohl s mykózou mezi prsty na nohách.
Péče a doprovázení umírajících je pro pečují velmi náročné období. Byla by velká škoda blahodárné účinky rostlin minout bez povšimnutí, protože nám mohou být velkými pomocníky. Pojďme si představit 10 rostlinek, které mají kouzelnou moc – umějí navodit pocit pohody.
10 rostlinek pro relax
Levandule
V dávné minulosti ji používali staří Egypťané k mumifikaci těl. Je považována za nejbezpečnější rostlinu používanou v aromaterapii. Používá se při výrobě mýdel, šamponů, tinktur, masážních olejů, do rozprašovačů, přidává se do vonných nahřívacích polštářků nebo polštářků na spaní.
Po levanduli sáhnou lidé úzkostní a neklidní, ti, kteří trpí nespavostí a depresemi. Zpomaluje totiž sympatický nervový systém, který reaguje na stres.
Pokud nemáte po ruce aromalampu nebo difuzér, přidejte 2-4 kapky svého esenciálního oleje do 2-3 šálků vroucí vody a vdechujte pro relaxaci, proti bolesti hlavy nebo nespavosti.
Heřmánek
Heřmánek patří do rodu Matricaria, který je z latinského slova „děloha“. V minulosti se heřmánek používal k léčbě gynekologických obtíží. Heřmánek má antispazmodický a protizánětlivý účinek. Má rovněž antibakteriální, antifungální a antivirové vlastnosti.
Sušené květy se používají na obklady nebo jako čaj. Heřmánkový olej, použitý v aromalampě nebo difuzéru, zklidňuje kašel.
Bergamot
Velikostí pomeranč, barvou citron, to je bergamot. Pochází z Itálie. Najdeme ho v čajích Earl Gray a Lady Gray. Již v 17. století byl v Německu používán italskými výrobci parfémů (původní Eau de Cologne má jako hlavní složku bergamot).
Olej se získává z hořké kůry lisováním za studena nebo také destilací jako hydrolát. Svěží citrusová vůně oleje pomáhá při potížích s trávením, nespavostí, při úzkostných stavech, podrážděnosti a depresích.
Santalové dřevo
Řekové ho nazývají „jídlo pro bohy“. V Číně jsou z tohoto dřeva vyrobeny chrámové brány a náboženské sochy jako je Buddha.
Strom rodu Santalum roste 50 až 80 let než dosáhne úplné zralosti, tedy nejvhodnější kvality, pro získání jedné z nejvýraznějších vůní, která podporuje relaxaci, vyvolává klidné a meditativní stavy, uklidňuje úzkost, hněv a vztek a navozuje spánek. Tvrdí se, že santalová vůně je nejblíže k lidskému feromonu, proto je považována za afrodiziakum.
Mandarinka
Olej je lisován z vnější kůry malých oranžových plodů stálezelených stromů rostlin Rutaceae za studena. Sladká vůně je příjemně konejšivá, velmi dobře působí na křehkou dětskou psychiku. Zmírňuje deprese, uleví při truchlení. Působí také blahodárně na zažívání. Mějme na paměti, že mandarinka – jakož i ostatní citrusové plody -je fotosenzitivní (způsobuje zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření).
Jasmín
„Král zahrady“, „pán noci“, „měsíční světlo háje“, to jsou některé z názvů používaných k popisu jasmínu. Jasminum grandiflorum voní nejvíce v noci, proto se i sběr malých bílých květů provádí v tomto čase. Navzdory mnoha pokusům se ještě nepodařilo vyrobit tuto vůni syntetickou cestou. Bohatá jasmínová vůně s podtónem ovocných akcentů zvyšuje duševní bdělost a stimuluje mozkovou aktivitu. Je používána jako antidepresivum, při smutku povznáší ducha, podporuje smyslnost a rozvíjí tvořivost.
Vanilka
Vanilla Planifolia je často spojována s jídlem – přidává se do zmrzlin, koláčů, buchet, čokolády. Podle mexické mytologie žila kdysi princezna Xanat. Milovala jednoho mladíka, otec však jejich lásce nepřál. Uprchli tedy před otcovým hněvem do lesa, byli však dopadeni a za trest setnuti. Na místě kde dopadla její krev vyrostla něžná rostlinka – vanilka.
Vanilka vylučuje sladkou lákavou vůni, která vyvolává vzpomínky na domov a dětství. Esenciální olej se získává destilací vanilkových semen.
Má uklidňující, relaxační a uklidňující účinek.
Růže
O růži se říká, že je „Královna zahrady“. Pro básníky symbolizuje lásku a dokonalost. V mytologii se váže k Bohyni Afrodité. Největším výrobcem růžového esenciálního oleje je Bulharsko. Olej se získává z okvětních plátků růže damašské. Na 1 litr oleje je potřeba 5000 kg okvětních plátků, proto se řadí k nejdražším z olejů. V praxi se dá koupit ředěný, většinou v 5% koncentraci, což však pro účely aromaterapie bohatě stačí. Růžový olej má prý ze všech esenciálních olejů nejvyšší vibrační frekvenci – otevírá naše srdce a duši lásce a duchovnímu spojení. Esence z růže se využívá v aromaterapii jako antidepresivum, pomáhá při nervozitě, neklidu a psychickém vyčerpání, ulevuje při bolestech hlavy a nevolnosti.
Šeřík
Šeřík nebo syringa je rod kvetoucí dřeviny z čeledi olivovníkovitých. Navzdory tomu, že silně voní se jeho vůně získává poměrně těžko. Navzdory své barvě, která symbolizuje smutek, je šeřík květem lásky. Vůně přináší klid, příjemné vzpomínky a klidný spánek.
V květnu můžete experimentovat a zkusit si vůni chytit do nádobky. Vybavte se ale řádnou dávkou trpělivosti: Malou láhev naplníte čerstvými květy, přidáte čistý 95% alkohol. Láhev uzavřete a ochlazujete na nízkou teplotu. Vybledlé květiny vyměníte za čerstvě utržené. Tento krok opakujete do té doby, než se alkohol zbarví do temně fialové a jeho vůně se začne podobat vůni květu.
Ylang-ylang
„Květina květů“ nebo „vůně všech vonných látek“, to je filipínský význam slova ylang-ylang. V Indonésii se květy pokládají na manželská lůžka, aby zesílily smysly a zmírňovaly strach, vztek a žárlivost. Intenzivně sladká, opojná, květinová a kořeněná vůně ylang-ylang má jak stimulační, tak uklidňující efekt. U někoho ylang-ylang vyvolává spánek, naproti tomu však stimuluje duševní bdělost, snižuje krevní tlak a bušení srdce.
Při používání olejů mysleme na to, že jsou to přírodní dary, přistupujme k nim vědomě, s úctou, láskou a vděčností. Tím, že si při aplikaci samotné připomenete za jakým účelem vlastně aromaterapii používáte, můžete na podvědomé úrovni lépe přijmout jejich harmonizující účinky.
Od ♥ k ♥ Naďa
Jsem empatický člověk a život vnímám jako nádherný mozaikový obraz, plný barev – od sněhově bílé, přes celou škálu odstínů až k sametově černé – od narození, přes žití až do posledního vydechnutí. Moje motto? „Tohle jsem ještě nedělala. To mi určitě půjde“, pravila Pippi Dlouhá punčocha ♥ Můžeme se potkat na mých webech Panenkyzpudy.cz a Dula na konci života. A nebo na FB v kavárně Death Cafe Czech.