Znáte Boba?

Usměvavý, při malování svých obrázků stále dobře naladěný a občas vtipkující pán – to je Bob Ross, pro mne, Olejový Bůh.

Malování není jen pro vyvolené, důležitá je touha

Narodil se 29.10.1942 v Daytona Beach na Floridě, jako dítě ale vyrůstal v Orlandu. Už od mala miloval zvířata a pokud našel nějaké v nouzi, vždy se snažil mu pomoct. O malé želvě se zmiňoval v několika ze svých natočených epizod o malování.

Ze školy odešel v deváté třídě a začal s otcem pracovat jako truhlář. V truhlařině se občas stávají úrazy a ten neminul ani Boba, přišel o kousek svého ukazováčku, což se naštěstí ukázalo jako nepodstatné pro jeho malování.

V osmnácti letech narukoval do US Air Force a poté, co byl povýšen na seržanta, se dostal na leteckou základnu na Aljašku. Krása hor pokrytých sněhem se mu vryla do srdce. Také to byl častý námět jeho prvních obrazů. Vojenskou službu ukončil v roce 1981.

A jak vůbec přišel na techniku „mokrý do mokrého“?

V době kdy pracoval jako barman, náhodou viděl v televizi show, moderovanou německým malířem Billem Alexanderem, jmenovala se Kouzlo olejomalby. Bill zde během půl hodiny dokázal namalovat obraz, a to díky technice ze 16.století, která se jmenuje Alla Prima – První pokus (z italštiny).

Bob se tuto techniku Alla prima – maluje se do stále vlhkého podkladu – osvojil a začal malovat přírodu, kterou si pamatoval z Aljašky. Byl úspěšný, jeho obrazy se prodávaly a ve chvíli, kdy mu malování přinášelo víc peněz než práce barmana, dal výpověď.

Díky Anette Kowalski, ženě, která navštívila jeho uměleckou lekci malování a přesvědčila Boba i jeho manželku, založili firmu, která prodávala malířské potřeby – štětce, stojany, barvy, instruktážní knihy o malování – vše pod značkou Bob Ross ®. Firma dosáhla hodnoty 15 miliónů dolarů.

Mezi lety 1984 a 1993 běžela v televizi Bobova show The Joy of Painting, během půl hodiny ukazoval jak krok po kroku namalovat olejomalbu.

Bob Ross Olejomalba na Youtube

Na jaře roku 1994 byl Bobovi diagnostikován lymfom, na jehož následky 4.července 1995 zemřel. Bylo mu 52 let. Jeho život nebyl dlouhý, ale určitě byl plodný.

Techniku Boba Rosse doporučuji všem. Já jsem kurz absolvovala u Jany Laštovičkové Grigarové ve Velké Losenici v roce 2012. Věděla jsem ze zkušenosti z předchozího kurzu kreslení pravou hemisférou, kterou jsem s dětmi absolvovala v roce 2009, že je to ta pravá lektorka pro mě.

Nenamaluju obrázek do půl hodiny, ale během 4-5 hodin to zvládám. Je to pro mě uvolňující terapeutická a odpočinková metoda, kterou ráda používám. Přidaná hodnota je vlastní obraz, do kterého vkládám nejen tahy štětce, ale také svou energii, svůj otisk duše.

Zdroj informací o Bobovi Rossovi: wikipedia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *