Realita všedního dne

Při procházení Facebooku na mě vyskočil příspěvek Jindry Bohynje Tužilové. Jelikož s jejími slovy souzním, sdílím je i na těchto stránkách:


WAKE UP CALL! PRO VŠECHNY! 
Jsem ráda, že se řeší a podporují rodiny ( Jana Maláčová ), věřím, že je to potřeba, nicméně moc by mi udělalo radost, kdyby se také začali řešit senioři. Důchodová reforma a navýšení starobního důchodu je super, ale ve skutečnosti to pro jednotlivce takový vliv nemá, je to jen placebo. Zvýšení o xy stovek je z pohledu systému péče o seniory opravdu zanedbatelné, když reálně potřebujete ty důchody dva až tři, aby bylo opravdu kvalitně a důstojně o seniora postaráno. Ona ta péče o seniora a dítě není o moc jiná. Akorát pobytového služby oproti školkám fakt nejsou – poptávka versus lůžka (převis na tisíce). Nejsou ani v systému lidé a pojďme si přiznat, že pro nadzvednutí a třeba přebalení či vykonání osobní hygieny jedné seniorky potřebujete 2 – 3 osoby, které asistují. Takže neformální péče doma není vždy možná. Navíc vychází o cca 10-15 tis. více než na co dosáhnete po sečtení příspěvku, důchodu a třeba úspor. Zvlášť, když jste jedna pečující osoba.
Máme zde cca 1.2 milionu seniorů, jejich počet se zvedá, stejné problémy řešíme léta a stále chybí propojení sociálně zdravotního pomezí, edukace lékařů, jak komunikovat s lidmi s demencí a podpora neformálních pečujících – Opravdová podpora – finanční, informační a především morální. 
Informační roztříštěnost je téměř Hellerovská, kdy ČSSZ neví, co má vlastně chtít a jak nenadálé situace řešit, posílá vás na pojišťovnu, ta vás posílá zpět, musíte na Úřad práce kde jsou moc milí, ale taky netuší, odkazují na sociální pracovníky obce (kde naštěstí téměř vše věděli), dále nemocnice nestíhá dodržovat zákony a tak si na soudě vyřizujete vše sami, v mezidobí zařizujete převozy – kamkoliv, jen ne do zařízení xy, učíte se vše o základní péči, pracujete po nocích, protože ten čas, který jste měli pracovat vám chybí a nakonec občas přehlídnete, že nejste na hlavní. 
V krabici je to, co se snažíme dodávat do jídelníčku. Chybí ještě nutridrinky a mnoho dalšího, jako je speciální kosmetika. A to se bavíme o zdravotnické péči, která je momentálně dokonalá a kde se úhradová vyhláška zvedla. 


Pokud najdu pro babičku umístění do domova se zvláštním režimem, kde je čekací doba 2-3 roky, (já mám na to dva měsíce) tak bude muset být krabice větší. Úhradová vyhláška totiž v pobytových službách sociálního zařízení je zastropovaná už od roku 2014. Nehledě na zdražování všeho. Tedy za 170 Kč na den musí zařízení vytvořit 5 kvalitních pokrmů pro seniora. Ve většině se platí celým důchodem (zůstává 15%), což je v pořádku, plus příspěvkem na péči. Někde se dávají sponzorské dary, jinde je stanoven další doplatek 5-15tis. Na zařízení, kam bych babičku ráda umístila nemáme. Platí se cca 40 tis Kč/měsíčně v LDN, u slušných domovů minimálně cca 25 tis. Kč navíc za měsíc. V těchto zařízeních se tolik nečeká. 
Nám s mamkou, jsme na to jen dvě, zbývá zařízení obecní a krajská a hra o čas. A soucit lékařů v zařízení, kde se babička momentálně nachází, protože pojišťovny mají také svá velmi tvrdá pravidla. (Za 45 dní je to čtvrté zdravotní zařízení, kde babicka je a kam každý den jezdíme). 
Když si to všechno spočítáte, tak musíte dojít k tomu samému – je hezké dostat třeba osm stovek a je to záslužné, bez legrace, mají na to nárok, ale nějak nejsem schopná být z toho tak nadšená, když vím, že reálně potřebujeme o cca 30 tisíc měsíčně víc, abychom to s mámou zvládly a bylo o babičku postaráno, máma neskončila zase na kapačkách, já nepřišla o práci a třeba měla ty děti, když je to teď tak výhodný. Mimochodem, k těm dětem – pokud nějaký máte, udělejte si jich víc a naučte je už teď pečovat a starat se. Jedině tak o vás bude postaráno. Já jsem se starala už o jednu babičku, teď tu máme druhou, ještě mám tátu a mámu, takže až všem posloužím, koupím si jednosměrnou letenku do Karibiku, nebo do Švýcarska, kde je možná euthanasie, a o svém konci si rozhodnu sama. Protože nevím, co bych v situaci babičky bez dcery a velmi aktivní vnučky dělala. 
Taky nevím, co bych dělala bez A DOMA Národní rada osob se zdravotním postižením Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v PrazePraha 6 Vaše Praha 8 svých kolegyň a nadřízených Dana DuchečkováBabo Ka Dagmar Novosadová a své rodiny a mých známých. Všichni pomáhají, volají, radí a jsou úžasní a i díky nim se to dá zvládnout. Je totiž na palici, když zrovna tuhle agendu máte několik let na starosti, jednáte na ministerstvech a víte, co by se mělo udělat, co by se mělo postupně změnit, kde máme díru v lodi (skoro všude) a stále jednáte v pracovních skupinách a jiných útvarech a jednáte a jednáte a stejně se nic moc neděje, protože to prostě není “voňavé a líbivé téma”, výsledky nejsou hned vidět a chybí (nejen osobní) zkušenost. Protože do důchodu daleko… 
No, do toho našeho možná, ale ne do důchodu našich blízkých. Je totiž třeba si uvědomit, že ne všichni mají děti, ale VŠICHNI mají někoho blízkého o koho se jednou bude potřeba postarat a to pak VÁM/nám VŠEM držím palce, protože já si tím, moji drazí, prochazím už po druhé (ano, i když stále tak mladá 😉
🙂 
A bohužel vím, jaké to je. 
Z praxe, práce i teorie. 
Tohle je budíček, který není příjemný, voňavý a který nechceme vidět a slyšet. Ale je více než pravděpodobné, že nás to na 99,9% dožene. Všechny! Všichni stárneme. I když si to nechceme přiznat. 
Pokud souhlasíte, sdílejte! ✊🏻🙏🏻😘
PS: Děkuju Dagmar Dagmar a andělu strážnému, který mě zastavil u hlavní silnice.

Je to realita všedního dne pečujícího člověka. Smutná realita, zvlášť, když si člověk uvědomí, že naše populace stárne a pečujícím se podpory od státu dvakrát mnoho nedostává. Přesto – doufejme, že bude líp a hlavně péči o naše nejbližší nehažme do žita.

Jsem provázející na cestě k vědomému odchodu. Pomáhám přijmout smrt s pokorou, překonat strach z neznámého a uvědomit si, že i toto období patří k životu stejně jako narození. Lze jej prožít vědomě a s láskou, nejlépe v kruhu rodiny. Můj příběh najdete tady>> . Jsem autorkou ebooků zdarma Jak zvládnout v klidu odejít , Dříve vyslovené přání a Meditace od-puštění rozloučení . Jsou vám volně k dispozici. Se společně naladěnými dušičkami jsme založily projekt Death Cafe Czech. .
Komentáře