Kam se poděla šťastnost

Původ slova

Přemýšlela jsem nad tím, proč se tak často zaměňují slova šťastný a štěstí. Někdo přece může mít štěstí, ale vůbec nemusí být šťastný. A někdo jiný zase nebude mít štěstí, a přesto bude šťastný. A tak mě napadlo – proč neznám slovo šťastnost? Začala jsem pátrat a byla jsem docela překvapená.

Pokud se podíváte do současného slovníku spisovné češtiny nebo do internetové jazykové příručky, zjistíte, že slovo šťastnost tam nenajdete. Podle všeho ale dřív šťastnost existovala, byla utvořena koncovkou –ost od přídavného jména šťastný, jako další abstraktní podstatná jména. Z našich slovníků vymizela přibližně někdy v 19. století.

Snad mi odpustíte, že já toto slovo používat budu. Třeba se zase rozšíří nejen do našich srdcí, ale časem i do slovníků.

 

Vědomě šťastná…

Neznám nikoho, kdo by byl šťastný neustále. Občas se prostě stanou věci, které nám neumožňují být šťastní právě tady a teď. Třeba když někdo šlape po našich právech nebo je na nás zlý. Důležité je uvědomit si to a po uplynutí takové nepříjemné situace si zase uvědomit, že chci být šťastná. Vědomě šťastná.

Najděte si nějaký váš způsob, který vám to zase připomene. Může to být nějaký váš vlastní rituál, můžete si vytvořit afirmaci, někam si ji napsat a nosit ji s sebou. Může to být vaše oblíbená písnička, jejíž poslech vás navede do radostných vzpomínek a vy si uvědomíte, že život je vlastně fajn. Můžete si přečíst pár (nebo víc) stránek v knize, která vás baví. Nebo si můžete zamlsat, třeba taková hořká čokoláda zaplaví váš mozek šťastnými hormony.

 

…ale ne pořád

Někdy se stane, že přes všechnu naši snahu nejsme šťastní po delší dobu a naše způsoby nám nepomáhají. Můžeme mít problémy doma, můžou nás trápit vztahy nebo cokoli jiného. Nejlepší, co můžeme udělat, je snažit se situaci co nejdříve vyřešit. Ne vždy je to samozřejmě možné. Pak doporučuji tu situaci přijmout takovou, jaká je, i když se nám nelíbí – je to velmi těžké, ale ne nemožné.

Také se může stát, že si myslíme, že jsme to přijali a je nám lépe. A za nějakou dobu se zase tak dobře nemáme a zjistíme, že ve skutečnosti jsme to nepřijali a pořád nás to štve, jen jsme se to naučili maskovat. Pak se to musíme pokusit přijmout znovu a znovu a prostě se smířit s tím, že ne vše bude vždy správně. To je ještě těžší.

 

Šance na změnu

Útěchou v takových situacích může být, že nic netrvá věčně. Za měsíc, za rok nebo za dva bude pravděpodobně hodně věcí jinak a třeba se tak vyřeší naše starosti a budeme vědomě šťastní o kousek víc než teď.

Hlavně nikdy nepřestat věřit…

Miluji život ve všech jeho podobách. Mým údělem je pomáhat lidem objevovat šťastnost každý den. Ukážu vám, kde všude se skrývá a jejím znovunalezením tak může být i váš život více naplněný. Můj příběh najdete tady>>
Komentáře